Scroll Top

Blog InKaart – september 2024

In deze nieuwe column praat projectleider Franca Leeuwis je bij over de ontwikkelingen en tussentijdse resultaten van In Kaart. In Kaart is het register voor mensen met neurodivergentie en/of beperkingen, zoals (een vermoeden van) ADHD, dyslexie of TOS. Ouders kunnen ook meedoen als hun kind geen diagnose heeft, maar er wel zorgen over de ontwikkeling zijn.

animatie van een kind achter een laptop met plaatjes en grafiekjes om zich heen

De scholen zijn weer begonnen. Voor sommige ouders is dit confronterend omdat hun kind geen regulier onderwijs volgt, terwijl het voor anderen elke ochtend een strijd is om hun kind naar school te krijgen, of om te gaan met de stress rond schoolwerk en sociale uitdagingen. Voor weer andere ouders is het juist een opluchting; het kind komt weer in het ritme en heeft er zin in om opnieuw te beginnen. Welke ervaringen je ook hebt met je kind, of het nu gaat om dyslexie, ADHD of autisme, het kan vaak veel emoties oproepen bij ouders. Soms lijkt het alsof jouw kind de enige is die tegen bepaalde problemen aanloopt. Maar je bent niet alleen; er zijn talloze ouders die met dezelfde uitdagingen te maken hebben.

Tips

De ouders die via In Kaart hun ervaringen delen voor wetenschappelijk onderzoek en belangenbehartiging zijn erg betrokken bij elkaar. Zij delen via de vragenlijst tips voor anders ouders. Hieronder een greep uit de tips die specifiek over school/opleiding gaan (lees verder op Tips van deelnemers | In Kaart – register voor en door mensen met ontwikkelingsproblemen.).

‘Zorg dat je kind gezien wordt en zich veilig kan voelen op school. Vraag wat het nodig heeft en luister! Je mag van school verwachten dat ze planmatig handelen en hun aanpak structureel evalueren en bijstellen. Zo kun je samen onderzoeken wat je kind nodig heeft.’

‘Blijf geloven in de kracht van je kind, jezelf en je gezin. Hou hoge verwachtingen. Praat op school voor extra ondersteuning. Heb je vermoedens van diagnoses: zet door en onderzoek het. Volg je eigen gevoel. Betrek je kind veel bij wat het wil en kan. Benoem veel kwaliteiten. En giet over alles een sausje humor.’

‘Wees open over je situatie. Mij heeft dat erg geholpen en juffen op school weten dan ook waar gedrag vandaan kan kom.’

‘Het accepteren dat de dag anders gaat en dus dingen niet gedaan kunnen worden, dat dat oke is. Bij intake middelbare school was er vanuit de school een aanbod om mee te denken en te gaan begeleiden, ik wist niet dat dat bestond maar is echt super fijn.’

Ervaringen delen via In Kaart

Wil jij als ouder ook bijdragen aan meer kennis en begrip? Wil je jouw tips delen met andere ouders? Doe mee aan In Kaart! Dan krijg je ook nog eens 50% korting op een Balans lidmaatschap.

Als ouder kies je bij In Kaart welke vragenlijsten je wilt invullen. Je mag ook beide lijsten invullen, graag zelfs!

–Over je kind via: In Kaart: aanmelden ouders van kinderen (15-).

-Over jezelf omdat je een (vermoeden van een) diagnose hebt via: In Kaart: aanmelden 16 jaar en ouder.

Volgende keren meer over In Kaart, intussen al vragen of wil je meedenken? Mail me gerust via inkaart@vu.nl

animatie van een kind achter een laptop met plaatjes en grafiekjes om zich heen
Privacyvoorkeuren
Wanneer u onze website bezoekt, kan deze informatie opslaan via uw browser van specifieke services, meestal in de vorm van cookies. Hier kunt u uw privacyvoorkeuren wijzigen. Let op dat het blokkeren van sommige soorten cookies van invloed kan zijn op uw ervaring op onze website en de diensten die wij aanbieden.