Wij ondersteunen en versterken ouders van kinderen met problemen bij leren en/of gedrag in opvoeding, onderwijs en zorg
Home / Kennisbank / Kennisbank: Ontwikkelingsproblemen / Kennisbank: Ervaringsverhalen en vlogs over ontwikkelingsproblemen / Extra informatie bij artikel speciale autorijlessen ‘Ik pas me constant aan de leerling aan’ Balans Magazine nummer 2
Op deze pagina vind je informatie over het halen van je rijbewijs met autisme of adhd, faalangst of een andere reden waardoor extra ondersteuning nodig kan zijn. Hoe het zit met het invullen en goedkeuren van de gezondheidsverklaring. De medische keuring en rijtest, aangepast theorie-examen doen en tips voor bij het theorie-examen voor jongeren met dyslexie.
De laatste jaren is er voor kandidaten met ADHD en sinds 2021 ook voor kandidaten met autisme het nodige verandert. Om af te mogen rijden moet een gezondheidsverklaring worden ingevuld. Daar wordt ook gevraagd naar een diagnose zoals bijvoorbeeld ADHD of autisme. Heb je een diagnose ADHD of autisme dan moet je dit op je gezondheidsverklaring invullen. Vervolgens ga je naar een (onafhankelijk) specialist (psychiater) voor een medische keuring. Dit hoeft niet meer om de paar jaar herhaald te worden. Behalve als de keuringsarts reden ziet om dit wel te adviseren. Jongeren die vanaf hun 16e jaar geen medicatie voor hun ADHD (meer) gebruiken en ook niet meer in behandeling zijn hoeven niet in te vullen op de gezondheidsverklaring dat ze ADHD hebben. Hebben zij dit wel dan zegt het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) dat je medisch gekeurd moet worden om te beoordelen of je rijgeschikt bent. Je mag zelf een (onafhankelijk) keuringsarts kiezen. Dit moet wel een bevoegd keuringsarts zijn, maar hoeft geen arts te zijn die op het lijstje van het CBR staat. Sinds 2021 beoordeelt de keuringsarts of een rijtest bij het CBR, waarin wordt beoordeeld of je rijgeschikt bent, nodig is of niet. Dit is dus niet meer standaard.
Na gebleken rijgeschiktheid voor de aangevraagde categorie B (auto) wordt de Verklaring van geschiktheid in het centraal rijbewijsregister van de RDW geregistreerd. De aanvrager (leerling) ontvangt hierover een brief en/of digitaal een reactie.
Deze Verklaring van geschiktheid is 1 jaar geldig vanaf de datum van afgifte. Binnen dit jaar moet de kandidaat voor de betreffende categorie B (auto) een voldoende CBR-examen hebben afgelegd. Wanneer dit niet lukt moet de kandidaat voor het verkrijgen van een (nieuwe) Verklaring van geschiktheid een nieuwe aanvraag (gezondheidsverklaring) indienen bij het CBR.
Het al eerder door een arts ingevulde en ondertekende Geneeskundig verslag bij de Gezondheidsverklaring is volgens afspraak 3 jaar geldig (!!)
Het kan voorkomen dat binnen deze 3 jaar een nieuwe Verklaring van geschiktheid voor dezelfde categorie B (auto) óf voor een andere categorie nodig is. Dán is het voldoende om een Gezondheidsverklaring met het Geneeskundig verslag in te sturen, waarbij het Geneeskundig verslag niet nogmaals hoeft te worden ingevuld door een arts.
“Vul ja in als u de diagnose ADHD of ADD op dit moment heeft. Vul nee in als u de diagnose als kind kreeg, maar als de behandeling voor uw 16e verjaardag is gestaakt. Een arts heeft dan gezegd dat er geen behandeling meer nodig is. U heeft geen klachten meer en u gebruikt geen medicijnen. Twijfelt u? Dan adviseren we u om eerst te overleggen met uw huisarts.”
De verschillende theorie-examens bij het CBR
Kijk zelf goed welk theorie voor jou het meest passend is en je het prettigst lijkt.
Het CBR kent een speciaal praktijkexamen voor leerlingen met faal- en/of rijexamenangst. De leerling krijgt bij dit faalangstexamen een CBR-examinator die getraind is in het begeleiden van mensen met faal- en/of rijexamenangst.
Er is meer tijd om de leerling op zijn of haar gemak te stellen. En tijdens dit CBR-examen is er ruimte voor een ‘Time Out’
LANDELIJK BUREAU BALANS
Kosterijland 7
3981 AJ Bunnik
Nederland
Kvk nummer: 404.80.851
RSIN nummer: 007446871
IBAN: NL76 INGB 0000 507708
Ma t/m do: van 10.00 – 13.00 uur
(030) 225 50 50
Overige vragen kunt u stellen via het Contactformulier
Adverteren
[email protected]
BalansAdvieslijn:
Contactformulier
Ledenadministratie:
Contactformulier
Volg ons
Deze website is gemaakt door Project Icarus!
Project Icarus is een uitdagende en leerzame plek voor jongvolwassenen met een beperking die zichzelf willen ontwikkelen op het gebied van computers en ICT.
Wil je ook je website laten maken door Project Icarus?