Scroll Top

Écht passend onderwijs met een functioneel OPP 

TEKST: MARIEKE VAN ROY & ATE DE BOER

Marieke van Roy is eigenaar van Edu Colt, voormalig leraar, voormalig directeur Noordelijk Onderwijsgilde, onderwijsadviseur in opdracht van Effectief Onderwijs, (gast)docent/onderzoeker (post)master onderwijskunde/orthopedagogiek/psychologie, auditor hoger onderwijs en projectleider landelijk OPP-project.

Ate de Boer is directeur van Effectief Onderwijs, adviseur, docent en projectleider van onder andere het landelijk OPP-project. Voormalig leerkracht in het regulier- en gespecialiseerd onderwijs.

Ontwikkelingsperspectiefplan

Als je kind moeite ervaart op school, ben je als ouder/verzorger vaak bezorgd. Wat kun je bijvoorbeeld doen om je kind te helpen als het leer- en/of gedragsproblemen laat zien? In elk geval is het belangrijk dat er goed contact is met de leraar, mentor of coach van je kind, zodat er samengewerkt kan worden om je kind goed te begeleiden. Dat is helemaal belangrijk als er een ontwikkelingsperspectiefplan (OPP) wordt opgesteld.

Extra ondersteuning goed vormgeven

Een OPP is een plan om het onderwijs voor een leerling, die extra ondersteuning nodig heeft, goed vorm te geven. Dit plan zou een kort, overzichtelijk document moeten zijn dat aangeeft wat belemmerende en bevorderende factoren zijn voor het onderwijs en wat het meest passende uitstroomperspectief is voor de leerling. Maar ook welke handelingen (interventies) bijdragen aan de gestelde doelen. Belangrijk is dat er met de ouders/verzorgers, maar ook met de leerling zelf goed wordt overlegd. Ouders hebben namelijk instemmingsrecht op het handelingsdeel van een OPP.

Nieuwe handreiking

Toch wordt het OPP niet altijd zo gebruikt zoals het is bedoeld. De leerling en de ouders worden bijvoorbeeld niet goed betrokken. Ook ervaren veel leraren het OPP als een administratieve last.

Daarom heeft het Steunpunt Passend Onderwijs het initiatief genomen om in samenwerking met onder andere het ministerie van OCW en de Inspectie van het Onderwijs een nieuwe handreiking voor het OPP te laten ontwikkelen.

Train-de-trainerscholing

Daarnaast is er een landelijke train-de-trainerscholing OPP ontwikkeld. Deze scholing richt zich op het verbeteren van het OPP als middel om een duurzame gedragsverandering in het onderwijs te veroorzaken. De doelen van deze train-de-trainerscholing zijn:

 

• Kennis, expertise, betrokkenheid en motivatie vergroten van professionals ten aanzien van een functioneel OPP;

• Kwaliteit van vorm en inhoud van OPP’s verbeteren;

• Functioneel inzetten van OPP’s, opdat leerlingen, leraren en het onderwijs daar beter van worden;

• Beter betrekken van en samenwerking met de leerling en de ouders/verzorgers.

Lees hier meer over deze handreiking, de totstandkoming ervan en het onderzoek dat Balans deed naar vijf jaar ervaringen van ouders met het OPP.

In november 2024 en maart 2025 houden wij, de projectleiders van het Landelijk OPP-project, een online lezing voor ouders. Hierin bespreken wij de do’s en dont’s voor ouders van leerlingen met een OPP.

Dit artikel verscheen eerder in Balans Magazine 3-2024. Wil je ook ons magazine ontvangen? Word dan nu lid. Bekijk hier de voordelen.

Marieke van Roy
Ate de Boer
Privacyvoorkeuren
Wanneer u onze website bezoekt, kan deze informatie opslaan via uw browser van specifieke services, meestal in de vorm van cookies. Hier kunt u uw privacyvoorkeuren wijzigen. Let op dat het blokkeren van sommige soorten cookies van invloed kan zijn op uw ervaring op onze website en de diensten die wij aanbieden.