Juridische actie voor thuiszitters: de tijdlijn
Ieder kind moet toegang hebben tot passend onderwijs en zich kunnen ontwikkelen. Toch vallen veel kinderen geheel of gedeeltelijk buiten het onderwijs. Volgens Balans vraagt dit om structurele veranderingen in het onderwijssysteem.
Balans bereidt daarom samen met advocaten van Loyens & Loeff en PILP een collectieve rechtszaak tegen de Staat voor. Balans probeert eerst om via overleg met de Staat tot concrete, passende en afdwingbare afspraken te komen die het thuiszittersprobleem structureel aanpakken en waarborgen dat ieder kind daadwerkelijk toegang heeft tot passend onderwijs en zich kan ontwikkelen. Leidt dat niet tot een structurele oplossing, dan volgt de stap naar de rechter.
Hier volg je de stappen die Balans zet in dit traject. De nieuwste ontwikkelingen staan bovenaan.
We werken deze pagina bij zodra er nieuws is.
De tijdlijn
Overleg met staatssecretaris Tielen ingepland
De Staat bevestigt per e-mail dat het overleg tussen Balans en staatssecretaris Tielen op 18 november 2026 plaatsvindt.
Balans vraagt om overleg met de staatssecretaris
Balans vraagt per e-mail om persoonlijke deelname van de staatssecretaris en/of andere betrokken bewindspersonen aan het overleg. Volgens Balans heeft jarenlang ambtelijk overleg onvoldoende resultaat opgeleverd. Daarom wil Balans concrete, afdwingbare afspraken maken, met heldere termijnen en verantwoordelijkheden voor de Staat.
Reactie van staatssecretaris Tielen ontvangen
Balans ontvangt per e-mail van 8 oktober 2026 een reactie van de Staat. Staatssecretaris Tielen is bereid tot overleg en wil zich daarbij in eerste instantie door ambtenaren laten vertegenwoordigen.
Balans nodigt de Nederlandse Staat uit voor overleg
Balans nodigt de Staat uit om concrete, passende en afdwingbare afspraken te maken over de aanpak van het thuiszittersprobleem. Komt het niet tot overleg of levert dat geen oplossing op, dan zal Balans een collectieve rechtszaak tegen de Staat starten.
De actie wordt op dat moment gesteund door ruim 8.000 mensen en 48 maatschappelijke organisaties. Bij de brief zijn ook acht portretten van thuiszitters gevoegd.
Start enquête over de impact van onderwijsuitval en thuiszitten
Balans onderzoekt de gevolgen van onderwijsuitval en thuiszitten voor kinderen en gezinnen. Balans verwacht de resultaten in januari 2027 te kunnen publiceren.
Landelijke oproep om de juridische actie te steunen
Balans kondigt de voorgenomen juridische actie tegen de Staat aan en roept ouders, jongeren, professionals en organisaties op de steunverklaring te tekenen.
Leden geven mandaat voor de juridische actie
Tijdens de algemene ledenvergadering stemmen de leden van Balans unaniem in met een juridische procedure tegen de Staat. Daarmee wil Balans de Staat aanspreken op zijn verantwoordelijkheid om passend onderwijs te realiseren en te waarborgen, en zo een structurele oplossing voor het thuiszittersprobleem bereiken.
Publicatie rapport Thuiszitters Tellen
Balans publiceert Thuiszitters Tellen 2024, een ander licht op passend onderwijs. Het rapport brengt onderwijsuitval, en daarmee het thuiszittersprobleem in beeld en pleit voor structurele veranderingen aan het onderwijssysteem om het thuiszittersprobleem structureel op te (kunnen) lossen.
In de media
Hier verzamelen we artikelen, interviews en uitzendingen over thuiszitters en de juridische actie van Balans.
Steun de actie
Wil je de juridische actie ondersteunen? Met jouw steun laten we zien dat ieder kind toegang moet hebben tot onderwijs dat past.

